www.warhouse.pl

Stare Zgody ...

ultras, hooligans, liczby, ciekawostki, informacje, opisy

Moderatorzy: Zorientowany, LechiaCHWM

ODPOWIEDZ
Kibic z kraju
Posty: 121
Rejestracja: 26.02.2007, 21:20

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Kibic z kraju » 06.04.2012, 10:22

Owszem istniała. Przeszła do historii pod koniec lat 90-ych (?). Pamiętam że Zawisza miała dym u siebie z Odrą za czasów zgody z Polonią. Tylko nie pamiętam czy wtedy Polonia się pokazała na Zawiszy.
Swoją drogą czy ja tam widzę szalik Śląska.
Skąd owe zdjęcie pochodzi?



1920POLONIA
Posty: 7
Rejestracja: 27.03.2012, 18:49

Re: Stare Zgody ...

Post autor: 1920POLONIA » 06.04.2012, 13:32

Kibic z kraju pisze: Skąd owe zdjęcie pochodzi?
[link] zakladka po lewej stronie zdjecia

okowita
Posty: 19
Rejestracja: 03.04.2012, 09:09

Re: Stare Zgody ...

Post autor: okowita » 06.04.2012, 13:40

Slavia_ZSC pisze:Z cyklu Górnik Zabrze & Arka Gdynia (1994)
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... TlfFH5TuAY

6:24 Dąbrowa Górnicza?
Tak to flaga KSG Dąbrowy G. Kiedys bylo w TMK opisane ze jezdzily 2 osoby z DG na KSG bracia bodajrze.

acowastoobchodzi
Posty: 69
Rejestracja: 05.01.2009, 12:01

Re: Stare Zgody ...

Post autor: acowastoobchodzi » 06.04.2012, 17:10

Kibic z kraju pisze:Owszem istniała. Przeszła do historii pod koniec lat 90-ych (?). Pamiętam że Zawisza miała dym u siebie z Odrą za czasów zgody z Polonią. Tylko nie pamiętam czy wtedy Polonia się pokazała na Zawiszy.
Swoją drogą czy ja tam widzę szalik Śląska.
Skąd owe zdjęcie pochodzi?
Tak, koleś z butelką w ręce ma szalik Śląska. Zdjęcie dosyć... specyficzne. Ktoś zna okoliczności jego powstania?
?

elo1312
Posty: 700
Rejestracja: 24.02.2010, 04:12
Lokalizacja: z kibice.net

Re: Stare Zgody ...

Post autor: elo1312 » 06.04.2012, 20:44

Z1946L pisze:Moglby ktos opisac jakim powodem bylo zerwanie zgody na linii Zaglebie Lubin-Gornik Zabrze ? moze byc pw.
Tez mnie interesuje. Takze ktora strona ja zerwala i ile lat trwala ta zgoda??
Obrazek BO Z KOLOROWYCH TYLKO TELEWIZORY!!

Kibic z kraju
Posty: 121
Rejestracja: 26.02.2007, 21:20

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Kibic z kraju » 14.04.2012, 12:37

Tak,tak Zawisza MIAŁ...Mój błąd.

Infected
Posty: 13
Rejestracja: 10.04.2012, 12:18

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Infected » 18.04.2012, 12:52

Jaki powdod zerwania zgody Górnik Zabrze -Zawisza Bydgoszcz ?

Infected
Posty: 13
Rejestracja: 10.04.2012, 12:18

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Infected » 19.04.2012, 09:49

Dzieki a jak to wygladalo na lini Górnik Zabrze - LKS Lodz i Gornik Zabrze - Lech Poznan ?

Viclav
Posty: 1208
Rejestracja: 24.01.2010, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Viclav » 20.04.2012, 10:07

Po których stronach były ŁKS i Widzew w czasach podziału na Triadę i Koalicję?
Obrazek"Jesteś sterem, białym żołnierzem!" Beata KozidrakObrazek

czajnik
Posty: 83
Rejestracja: 06.12.2010, 18:24
Lokalizacja: Gmina wiejska

Re: Stare Zgody ...

Post autor: czajnik » 20.04.2012, 12:25

Widzew był po stronie Koalicji, mimo, że ta na początku wolała mieć w swoich szeregach ŁKS. ŁKS jak coś był wtedy bardziej po stronie Triady (jak i Zawisza).
Nasze są miasta, miasteczka, wsie i osady !!! Widzew Łódź

Beha
Posty: 663
Rejestracja: 03.10.2009, 11:12

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Beha » 20.04.2012, 14:21

Widzew był w Kolalicji, Legia, Lechia, Wisła, Jaga, Zagłębie S., Stomil (b. dobra załoga wtedy ), Widzew, Motor, Śląsk - to chyba największe/najlepsze ekipy koalicji + do tego masa mniejszych ekip ( min. Lębork, Bałtyk,...)

ŁKS -kością niezgody był GKS Tychy, i jego zgoda z KSC, która była trzonem Triady...Bynajnmniej ja to tak pamiętam.
Oj dużo się działo na niektórych meczach, jak i widok, Widzewiaków, Wiślaków na Żylecie niesamowity...Stare fajne czasy!

Preskot
Posty: 7
Rejestracja: 20.03.2012, 11:36

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Preskot » 20.04.2012, 14:53

"jak i widok, Widzewiaków, Wiślaków na Żylecie niesamowity..." a 3 dni później na meczach ligowych wyzywali się od Kurw :). koalicja padła(Legia vis Lechia) i powstał nazwijmy to nowy układ na linii Arka,Widzew,Ruch,Lech,Zagłębię L.

mokry_john
Posty: 477
Rejestracja: 07.12.2011, 20:11

Re: Stare Zgody ...

Post autor: mokry_john » 20.04.2012, 22:38

P.R.O.S.T.O pisze:W połowie lat 90-tych posypały się pewne układy sił w Polsce czego następstwem było zakończenie naszych przyjaźni z Górnikiem Zabrze i Arką Gdynia.
W tamtym czasie padło wiele zgód,które na dzień dzisiejszy mogłyby wydac się dość egzotyczne.
Odnośnie zabrzańskiego Górnika to chyba nie ma drugiego klubu w Polsce poza naszymi zgodami,który jest w Bydgoszczy tak lubiany i szanowany.
Zupełnie przeciwnie jest natomiast z tymi z nad morza.
z czystej ciekawości jakie to zgody były ? może być pw żeby nie zaśmiecać

CMV'91
Posty: 60
Rejestracja: 20.12.2011, 08:07
Lokalizacja: W-Z (L)

Re: Stare Zgody ...

Post autor: CMV'91 » 18.09.2012, 00:18

ŁKS-Raków. W jakich latach istniała ta zgoda?
Mówisz Warszawa Myślisz Legia

k1910
Posty: 21
Rejestracja: 16.09.2012, 20:59

Re: Stare Zgody ...

Post autor: k1910 » 18.09.2012, 01:56

Radomiaka stare zgody to
LEGIA najdłuższa
1dniowa GKS KATOWICE
1 miesiąć bodajże KSZO
stare układy GKS BEŁCHATÓW
STAL RZESZÓW
https://www.facebook.com/NiedlaDonalda

zagRanica
Posty: 12
Rejestracja: 16.09.2009, 01:56

Re: Stare Zgody ...

Post autor: zagRanica » 18.09.2012, 03:55

P.R.O.S.T.O pisze:Witam!
Ostatnio cierpliwie odkopujemy historię Zawiszy i tak w ramach uzupełnienia dodam dwa fakty.
Zgoda Zawiszy z Wisłą Kraków trwała od 1977 do 1984 lub 85 roku.Zerwanie zgody odbyło się bardzo kulturalnie bez zbędnych ciśnień.
Zgoda Zawiszy z Łódzkim Klubem Sportowym od 26 marca 1961 roku.
Pozdrawiam!
Czy owa zgoda trwa nieprzerwanie od tej daty? jesli tak czy to najdluzej trwajaca zgoda w Polsce?

Z gory dzieki!

FZP Racovia
Posty: 19
Rejestracja: 01.04.2012, 13:11
Lokalizacja: Północna strona miasta

Re: Stare Zgody ...

Post autor: FZP Racovia » 18.09.2012, 08:49

CMV'91 pisze:ŁKS-Raków. W jakich latach istniała ta zgoda?

Zgoda zawarta pod koniec lat 80-tych(zdaje się że w 1989 roku) podczas meczu Pucharu Polski w Częstochowie. W latach 90-tych zgody również z Zawiszą i Tychami z którymi ŁKS ma zgodę do tej pory. Zgoda zakończona w 1996 lub 97. Najdłużej zgoda z drużynami z tej koalicji trwała z Zawiszą.
OD URODZENIA AŻ DO GROBOWEJ DESKI NA ZAWSZE CZERWONO - NIEBIESKI

Rycho
Posty: 142
Rejestracja: 27.02.2007, 18:55

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Rycho » 18.09.2012, 10:19

zagRanica pisze:
P.R.O.S.T.O pisze:Witam!
Ostatnio cierpliwie odkopujemy historię Zawiszy i tak w ramach uzupełnienia dodam dwa fakty.
Zgoda Zawiszy z Wisłą Kraków trwała od 1977 do 1984 lub 85 roku.Zerwanie zgody odbyło się bardzo kulturalnie bez zbędnych ciśnień.
Zgoda Zawiszy z Łódzkim Klubem Sportowym od 26 marca 1961 roku.
Pozdrawiam!
Czy owa zgoda trwa nieprzerwanie od tej daty? jesli tak czy to najdluzej trwajaca zgoda w Polsce?

Z gory dzieki!
Co najwyżej w tamtych latach mogli się "darzyć przyjażnią" mieszkańcy Bydgoszczy i Łodzi co na pewno przełożyło się na ruch kibicowski, którego początki w pierwotnej formie jaki dzisiaj jest w Polsce powstawał na początku lat '70.
Każda dekada była inna, inaczej było na początku, bo było mało zorganizowanych ekip, powstały 3 głowne obozy powoli skupiające inne ekipy i "rozszeżające sie", czasami z wyjatkami, niektóre miały zgody z ekipami wrogich ekip, rozkwit tej "epoki" był w latach '80, tak ogólnie panowało przekonanie, że przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem, a przyjaciel mojego wroga tez jest moim wrogiem. Taki klimat dało sie odczuć na duzych derbach (święta wojna w Krakowie) lub meczach o stawke pomiędzy najważniejszymi złowrogimi ekipami (np. Lech - Legia) gdzie zjeżdrzało sie pół Polski. Na początku lat'90 zaczeło się zmieniać. Takie nowe poszukiwania lub zrywania starych zgód trwały do powstania koalicji i triady na co na pewno miał wpływ większe zainteresowanie reprezentacją, prym w tamtych latach wiodły dobre ekipy jeżdrzące na kadre. A dalej to już w miare nowa historia, o której mozna sobie poczytać na tym lub innych forach.
To co napisałem jest wielkim skrótem bo nie da sie odnieść do każdej ekipy, a i na pewno wszystkiego też nie wiem. Może rozwinie sie z tego jakaś normalna dyskusja.

Nie zmuszam nikogo do czytania wspomnień Bogdana, ale akurat rozdziały pasują do tego tematu i dla chcacych orientować się troszke więcej w historii lat '70 to polecam:
[link]

[link]

Rycho
Posty: 142
Rejestracja: 27.02.2007, 18:55

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Rycho » 18.09.2012, 12:03

PROSTO, pewnie, że masz racje w jakims sensie, bo wycieczki zakładowe to były juz w latach '50, a przed II Wojna Światową też kibice podróżowali za swoim klubem, a i jakieś awantury się zdarzały, ja jestem zwolennikiem, że "prawdziwy" ruch kibicowski rozpoczoł się na początku lat '70. Jeżeli szukacie swojej historii to bardzo dobrze, też chętnie poczytam, bo mnie takie rzeczy interesują i napisze, że nawet lubie ... bardzo lubie Zawisze i to nie pod wpływem ostatnich sukcesów.

greg75-75
Posty: 29
Rejestracja: 20.01.2010, 17:51
Lokalizacja: Piekary śl

Re: Stare Zgody ...

Post autor: greg75-75 » 18.09.2012, 19:18

oj tak,osobiscie pilem jabole pod sklepem ze stara ekipa Zetki gdzies w 1993 roku w Bytomiu,ogolnie Zetke wspomina sie w Bytomiu bardzo pozytywnie
Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, Jej uczuciami i myślami, Jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Im więcej nim jestem tym mniej z jej życia jest mi obce i tym silniej chcę, żeby to, co w mym przekonaniu uważam za najwyższy wyraz życia stało się własnością całego narodu....R.Dmowski

WS1906
Posty: 69
Rejestracja: 08.12.2011, 17:37

Re: Stare Zgody ...

Post autor: WS1906 » 19.09.2012, 07:56

P.R.O.S.T.O pisze: Wspominasz o wycieczkach zakładowych-w istocie tak było w większości przypadków.Jednak np.pierwszy wyjazd Heniu jechał pociągiem w 10-osobowej grupie do Wrocławia na Śląsk
P.R.O.S.T.O pisze:Ja osobiście skłaniam się do tezy,że ruch kibicowski powstał właśnie na przełomie lat 50/60 a jego gigantyczny rozwój nastąpił w latach 70-tych.

Wedlug twojego rozumowania ze ruch kibicowski zaczal sie od jakiegos wyjazdu pociagiem w latach 50tych to trzeba bylo by powiedziec ze ruch kibicowski zaczal sie 25 Wrzesnia 1927 kiedy od 1000 do 5000 kibicow Wisly pojechalo pociagiem specjalnym na mecz z FC Katowitz.
Oczywiscie wedlug mnie trzeba rozroznic "kibicow" od "kibicow".
Wedlug mnie ruch kibicowski jaki znamy dzisiaj powstawal w Polsce wlasnie w latach 70'tych kiedy na polskie stadiony wchodzily okrzyki, spiewy, flagi itp.
Nie powinno sie zaliczac wczesniejszych wyjazdow organizowanych przez zaklady pracy ktore rowniez organizowaly wyjazdy w Tatry, nad Morze, kolonie dla dzieci, czy wlasnie wyjazdy na mecz, poniewaz byly to rozrywki organizowane poprzez wladze tamtego ustroju a nie samodzielny, mniej lub bardziej zorganizowany ruch kibicow jaki mial miejsce na poczatku lat 70'tych.

WS1906
Posty: 69
Rejestracja: 08.12.2011, 17:37

Re: Stare Zgody ...

Post autor: WS1906 » 20.09.2012, 06:33

Uwierz mi nie szukam zadnej zaczepki i nie o jakas licytacje mi chodzi. Jestem za stary zeby byc z tych co wojny tocza na necie. Po prostu nie zgodze sie ze ruch kibicowski w Polsce zaczynal sie na przelomie lat 50/60 jak twierdzisz, a swoje opinie bazuje na opowiesciach mojego ojca, wujka i moich pozniejszych przezyciach. Dziekuje rowniez za lekcje poprawnej Polszczyzny. Jak widac lata poza Polska zrobily swoje.

P.R.O.S.T.O pisze:Natomiast jeśli chodzi o wojaże po Polsce pod koniec lat 50-tych to większość faktów jakie udało się zebrać pochodzi od nieżyjącego już niestety Henia "Kierowcy"
P.R.O.S.T.O pisze:Wspominasz o wycieczkach zakładowych-w istocie tak było w większości przypadków.Jednak np.pierwszy wyjazd Heniu jechał pociągiem w 10-osobowej grupie do Wrocławia na Śląska.
P.R.O.S.T.O pisze:Ja osobiście skłaniam się do tezy,że ruch kibicowski powstał właśnie na przełomie lat 50/60 a jego gigantyczny rozwój nastąpił w latach 70-tych
Powyzszymi cytatami wyraznie dajesz do zrozumienia ze wedlug ciebie ruch kbicowski zaczynal sie na przlomie lat 50/60tych. Wiec nie rozumiem twojego oburzenia kiedy zadaje pytanie na jakiej podstawie, wedlug twojego rozumowania nie zaliczasz np: "specjala Wisly" z 1927?
Twierdzisz ze ludzie z lat 50/60 to tez kibice wiec dlaczego nie nazywamy tych z 1927 prekusorami ruchu kibicowskiego? Albo jeszcze lepiej. Cofnijmy sie do 1903 przeciez
Lechia Lwow tez miala kibicow ktorzy chodzili na mecze. Wiec od nich zacznijmy ere polsko/ukrainskiego kibolstwa.
Widzisz ze idac tym tokiem myslenia dochodzimy do absurdu i jedynym sposobem na w miare obiektywne ustalenie poczatkow ruchu kibicowskiego jest poprzez odseperowanie dwoch roznych pojec kibica.
Musimy odseperowac Lechiste z 1903, Wislaka z 1927, czy Zawiszaka z 50/60 czyli kibica/piknika od czegos co nazywamy dzisiaj "ruchem kibicowskim" czyli fanatykow. Jedynym sposobem na takie odseperowania jest poprzez cos co dzisiaj nazywamy "ultras". Czyli flagi, szaliki, spiewy, okrzyki, mordobicia, kamionki, samodzielne wyjazdy na mecze, od kibicow/ogladaczy, klaskaczy, jezdzacych na wyjazdy organizowane przez zaklad pracy czy spoldzielnie mieszkaniowe, ktore jak piszesz istnialy tez w latach 80'tych, lecz byly rowniez te "kibicowskie" wyjazdy ktorych w latach 50/60 nie bylo.
P.R.O.S.T.O pisze:Tu nie chodzi o licytacje kto był pierwszy,tylko o dojście do jak najstarszych informacji o polskim ruchu kibicowskim.
Zgadzam sie calkowicie, szukajcie informacji o swoim klubie, pilkarzach, kibicach itd.
Nie mieszajmy jednak pojec kibica/piknika z kibicem/fanatykiem bo jak pokazalem wyzej dojdziemy do absurdu.

Pazdrawiam.

WS1906
Posty: 69
Rejestracja: 08.12.2011, 17:37

Re: Stare Zgody ...

Post autor: WS1906 » 20.09.2012, 16:55

Bron Boze zebym chcial komukolwiek nadawac czy odbierac statusu kibica, bo mam gowno do tego. Szczegolnie jesli mowisz ze ktos byl tak bardzo oddany barwom.
Ja Tobie prawa do opini nie odbieram. Moje jedyne ale polega na tym ze mowimy o "ruchu" czyli jak samo to slowo mowi o nie jednej osobie czy malej grupce tylo o zapoczatkowaniu pewnej ery/subkultury przez grupe.
Taki "zryw" kibicowski nastapil w latach 70'tych a ze mial jak mowisz podwaliny wczesniej to oczywiste bo kibice byli od kiedy byly kluby. Przeciez nikt nie wstal pewnego dnia rano i powiedzial sobie ze od dzisiaj bede "kibolem z mlyna" cytujac plemiela.
Kazdy ruch ma jakis moment ktory go "odpala". W przypadku ruchu kibicowskiego w Polsce
byly to mecze z europejskimi druzynami w Pucharze Zdobywcow Pucharow.
Wszystko wczesniej "ruchem" bym nie nazwal, chociaz jekies tam przejawy kibicowania w dzisiejszym slowa znaczeniu byly.

Jezeli chodzi o historie Wisly to polecam:
[link]
[link]
[link]
Napewno znajdziesz tam kilka ciekawostek nie tylko o pilce ale i kibicach.
Byc moze znajdziesz cos kibicowskiego na temat Zetki.

Kilka cytatow z gazet okresu miedzywojennego.
"Np. z wtargnięć na boisko i próby pobicia sędziego i graczy słynęła Łódź"

"W Krakowie z kolei między fanatykami Cracovii i Wisły dochodziło do bijatyk (odznaczył się tutaj szczególnie rok 1924 kiedy to najpierw podczas majowych derbów na widowni doszło do "cichej, ale krwawej rozprawy. Jacyś fanatycy pobili się do krwi"

"„Kurier Sportowy” dokonując ciekawej klasyfikacji publiczności sportowej wyróżniał w "płacącym, tworzącym tło publiczności" szarym tłumie następujące typy kibiców: najbardziej rzucający się w oczy to "fanatycy" - "roznamiętnieni, wrzaskliwi, niespokojni przychodzą nie dla gry, ale dla klubu, dla walki [...] wrzeszczą [...], są w najwyższym stopniu nietolerancyjni, gwałtowni i od nich wychodzi inicjatywa wszystkich zaburzeń na matchach."

Pozdrawiam

semperfidelis92
Posty: 17
Rejestracja: 20.09.2012, 12:31

Re: Stare Zgody ...

Post autor: semperfidelis92 » 20.09.2012, 17:05

moze ktos wymienić stare zgody i układy Elany i Gks Bełchatów??

To Ja
Posty: 27
Rejestracja: 26.01.2010, 18:02

Re: Stare Zgody ...

Post autor: To Ja » 20.09.2012, 19:54

Mój post do tematu nic nie wniesie, ale mam jedną uwagę. Panowie WS1906 i P.R.O.S.T.O, wasza polemika jest, czy może powinna być przykładem dla wielu tutaj forumowiczów jak prowadzić dyskusję. Pozdro dla ww.
„Ucz się ojców swych języka,
On myśl każdą wydać zdolny:
gnie się, dźwięczy, grzmi, przenika,
jasny,śmiały bo jest wolny. Jan Niepomucen Kamiński

Brunatny
Posty: 86
Rejestracja: 26.02.2007, 23:29
Lokalizacja: Belchatow/Londyn

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Brunatny » 20.09.2012, 21:33

Stare zgody GKS-u Bełchatów :
Hutnik Kraków, Pogoń Lębork, Dukla Bańska Bystrzyca ( Słowacja )
stare układy to:
Bałtyk Gdynia, Radomiak Radom.
Ponadto za starych czasów mieliśmy kontakty z kibicami:
Widzewa,Stali Rzeszów ( zgoda upadła śmiercią naturalną, powstała na bazie kontaktów z Widzewem ), Wisły Kraków, ,Rakowa Częstochowa, RKS-u Radomsko. Na czym polegały nasze relacje, z pierwszymi trzema ekipami nie jestem w stanie określić, ponieważ nie były one za mojej "kadencji". Z Rakowem i RKS-em były krótko trwałe epizody.
Więcej informacji znajdziecie na stronie belchatowianie.pl
w bagnie mieszanych ras znam wartosc Swojej Krwi!!

chom
Posty: 3
Rejestracja: 16.09.2012, 22:18

Re: Stare Zgody ...

Post autor: chom » 20.09.2012, 23:56

sory bogdan jak nie pamietasz starych zgod jak polonii b z gornikiem wch to klasa

semperfidelis92
Posty: 17
Rejestracja: 20.09.2012, 12:31

Re: Stare Zgody ...

Post autor: semperfidelis92 » 21.09.2012, 10:30

Brunatny pisze:Stare zgody GKS-u Bełchatów :
Hutnik Kraków, Pogoń Lębork, Dukla Bańska Bystrzyca ( Słowacja )
stare układy to:
Bałtyk Gdynia, Radomiak Radom.
Ponadto za starych czasów mieliśmy kontakty z kibicami:
Widzewa,Stali Rzeszów ( zgoda upadła śmiercią naturalną, powstała na bazie kontaktów z Widzewem ), Wisły Kraków, ,Rakowa Częstochowa, RKS-u Radomsko. Na czym polegały nasze relacje, z pierwszymi trzema ekipami nie jestem w stanie określić, ponieważ nie były one za mojej "kadencji". Z Rakowem i RKS-em były krótko trwałe epizody.
Więcej informacji znajdziecie na stronie belchatowianie.pl
dzieki wielkie za konkret odpowiedź pozdrawiam.

Stadionowy
Posty: 400
Rejestracja: 21.09.2009, 08:21

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Stadionowy » 21.09.2012, 11:37

Stare zgody Rakowa Częstochowa i Stomilu Olsztyn? Może być prv

Rycho
Posty: 142
Rejestracja: 27.02.2007, 18:55

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Rycho » 21.09.2012, 17:08

chom pisze:sory bogdan jak nie pamietasz starych zgod jak polonii b z gornikiem wch to klasa
jakoś tak sie przyjeło, że nazwy klubów na tym forum piszemy z dużych liter.
Ponieważ dotyczy to mojego klubu ... o co Ci chodzi ? ? ?

michal86
Posty: 107
Rejestracja: 10.05.2011, 13:48

Re: Stare Zgody ...

Post autor: michal86 » 22.09.2012, 02:56

WS1906 i P.R.O.S.T.O - więcej takich ludzi na forum. gęba się cieszy jak może przeczytać NORMALNE relacje i wspominki różnych sobie ekip :)
POZDRAWIAM!
Pielgrzym pisze:
ulicznapsychologia pisze:Mógłby mi ktoś opisać ekipę OSTROVII OSTRÓW WIELKOPOLSKI ?
Przewodzi bandzie Michał. Miły chłopak bez nałogów, absolwent zasadniczej szkoły zawodowej. Jego prawa ręka to Marek. Niestety obecny jest u niego problem z alkoholem, od zeszłego roku bezrobotny. Do powiedzenia w ekipie ma też dużo niejaki Jacek. Krępy blondyn, na którego chłopaki zawsze mogą liczyć. Od kiedy kupił jednak Play Station to rzadziej widziany w młynie.

antyGorol
Posty: 4
Rejestracja: 13.04.2012, 16:20

Re: Stare Zgody ...

Post autor: antyGorol » 23.09.2012, 08:32

P.R.O.S.T.O pisze:W połowie lat 90-tych posypały się pewne układy sił w Polsce czego następstwem było zakończenie naszych przyjaźni z Górnikiem Zabrze i Arką Gdynia.
W tamtym czasie padło wiele zgód,które na dzień dzisiejszy mogłyby wydac się dość egzotyczne.
Odnośnie zabrzańskiego Górnika to chyba nie ma drugiego klubu w Polsce poza naszymi zgodami,który jest w Bydgoszczy tak lubiany i szanowany.
Zupełnie przeciwnie jest natomiast z tymi z nad morza.
Pytanie z beczki....Jako kibic KSGZ pytam o slynna flage ANIA..daj cos wiecej na temat

Super_Mario
Posty: 501
Rejestracja: 27.02.2010, 17:34
Lokalizacja: z miasta gdzie nie lubia obcych

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Super_Mario » 23.09.2012, 09:31

Avia w jakich latach miala zgode z GKSem? i mozna cos wiecej o tej zgodzie?

Zupełnie Zielony.
Posty: 1401
Rejestracja: 19.12.2008, 10:06

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Zupełnie Zielony. » 23.09.2012, 09:45

antyGorol pisze:Pytanie z beczki....Jako kibic KSGZ pytam o slynna flage ANIA..daj cos wiecej na temat
Ja też dołączam sie do pytania a dokładnie co się z nią teraz dzieje? Uprzedzając odpowiedź P.R.O.S.T.O, była to flaga laski o takim samym imieniu która ostro jeździła w tamtych latach na Zawisze. Teraz podobno dzieci, mąż a na stadion zagląda przynajmniej? Miałem przyjemność dłużej poznać ją osobiście w 1993 r ;)
Za stary już jestem na internetowych bajarzy tworzących alternatywną rzeczywistość!
Spadam z tego forum!
Adminów proszę o usunięcie tego konta!

T2
Posty: 47
Rejestracja: 03.03.2007, 14:26

Re: Stare Zgody ...

Post autor: T2 » 23.09.2012, 13:08

P.R.O.S.T.O pisze:Nie wiem dlaczego uparcie siejecie propagandę,że ruch kibicowski powstał w latach 70-tych?
Obawiam się, ze to jednak Ty zaczynasz tworzyć "nową historię" polskiego ruchu kibicowskiego. To, że Twój ziomek (przy całym szacunku dla ponad 50 lat z Zawiszą) pojechał z kolegami w 10 osób do Wrocławia w latach 50., czy 60. nie świadczy o tym, ze można mówić o zorganizowanym ruchu kibicowskim, zarówno na Zawiszy, jak i w Polsce. Poza tym jednym przykładem, który wymieniłeś i Twoim "zaufaj mi", więcej dowodów na tę tezę nie widzę. Większość kibiców pamiętających lata 70., wśród pierwszych liczących się w kraju ekip dopingujących i jeżdżących z barwami, wymienia Polonię Bytom, Lechię Gdańsk, Wisłę, ŁKS i Legię. I wszyscy żyjący i pamiętający te czasy mówią o wczesnych latach 70., jako początku ruchu kibicowskiego w dzisiejszym rozumieniu. Polecam zresztą przytoczone wspomnienia Bogdana, bo już ładnych parę lat temu z Rychem dyskutowaliśmy temat i doszliśmy do podobnych wniosków. Oczywiście, "kolorowe grupy" jak je wówczas nazywano, powstawały wszędzie bardzo szybko na zasadzie naśladownictwa, ale we wspomnieniach,to właśnie te ekipy dały podwaliny pod ruch kibicowski jaki rozumiemy dziś.
Powołujesz się tu między innymi na mój klub ( cytat: Coś mogą o tym powiedzieć właśnie na Zawiszy,ŁKS-ie,Legii.) Jako legionista, mogę się podpisać pod tym co pisze Rycho i WS 1906 - początki zorganizowanego ruch fanatyków (z flagami, szalikami, przyśpiewkami dedykowanymi swojemu klubowi itp.) można w Polsce datować na pierwszą połowę lat 70. A jeśli możesz mi wskazać jakieś historie ruchu kibicowskiego o jakim mówimy na Legii sprzed tych lat, to bardzo proszę, wtedy podyskutujemy.
P.R.O.S.T.O pisze: Do kolegi,który pytał czy zgoda z Łódzkim Klubem Sportowym trwa nieprzerwanie-tak,nie było żadnych przerw.Jest to prawdopodobnie najdłuższa zgoda w Polsce,co przypuszczaliśmy już jakiś czas temu.Trzeba by było się jeszcze dowiedzieć kiedy powstała zgoda Cracovii z Polonią Warszawa,bo może się okazać,że trwa podobnie długo.
Pozdrawiam serdecznie!
Według Polonii i Cracovii ich zgoda trwa od czasów przedwojennych. Kłóci się to co prawda ze znanymi z przedwojennej prasy doniesieniami o rozwaleniu przez warszawskich kibiców autobusu Cracovii po przegranym meczu w Warszawie, ale nasi sąsiedzi taką legendę tworzą. Nie wnikam ile w tym prawdy. Na płaszczyźnie kibicowskiej - w moim pojęciu tej tezy nie udowodniono.
P.R.O.S.T.O pisze:
W tamtych czasach jak udało się ustalić jeżdżono w zasadzie tylko tam,gdzie można było spotkac innych kibiców,czyli na kluby,o których już wspominaliśmy wyżej.
Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem. Kibiców w formie tłumu, który coś tam pokrzyczał przeciw przyjezdnym, jak się dało to i porozrabiał na zasadzie rzucenia butelką, wtargnięcia na boisko i innych przykładów które podał WS1906, mogłeś znaleźć w latach 60. na np. AKS Niwce, czy Naprzodzie Lipiny. Piłka była wtedy odskocznią dla komunistycznej szarości i na wszystkie wówczas stadiony, nawet te w niższych ligach, chodziły tłumy. Jako przykład - jeszcze na przełomie lat 70/80 na Szombierkach Bytom bywało po 30 tys ludzi, choć fakt, że chwilę potem Szombierki zdobyły tytuł MP.

Należałoby więc ustalić najpierw jakie zachowania kibiców uważasz za ruch kibicowski. Jeśli wyjazdy w paręnaście osób, poza organizowanymi wycieczkami z zakładów pracy i podniesienie np. transparentu na kijach w stylu: Kolejorze pijcie mleko, pierwsza liga niedaleko (to przykład z Lecha:) oraz incydenty o których pisał WS1906, to mówimy nie o latach 50/60., ale o wczesnych 20. Jeśli zaś mówimy o dzisiejszej świadomości kibica - dopingowaniu pieśniami sławiącymi klub, wieszaniu, czy machaniu flagami, jeżdżeniu w barwach i ustalaniu mapy zgód i kos oraz zasad, które obowiązują w sektorach fanatyków, to mówimy o wczesnych latach 70. I to nie żadna propaganda, tylko fakty potwierdzane przez ówczesnych kibiców z wielu miast.
No chyba, że polecisz jakimiś rewelacyjnymi materiałami, które świadczyłyby, ze pionierzy polskiego ruchu kibicowskiego byli w błędzie.

P.S.
P.R.O.S.T.O pisze: P.S.Zaimki osobowe w korespondencji piszemy wielką literą.
Pozdrawiam!
Nieprawda. Nie ma takiej reguły w języku polskim. Przyjęło się - co wynika wyłącznie z kwestii dobrych obyczajów - że z wielkiej litery grzecznościowo piszemy zaimki osobowe W DRUGIEJ i TRZECIEJ OSOBIE w korespondencji, chcąc okazać szacunek osobie/osobach do której piszemy lub o której piszemy. I logiczne, że w przypadku kiedy pisze się list do kogoś kogo darzymy sympatią - podkreślamy to w ten sposób. Nie ma jednak żadnej reguły poza obyczajem, a już na pewno takiej która by to przenosiła na grunt internetu i nakazywała taką formę, choć zgadzam się, że to sympatyczne.
Natomiast całkowitym nieporozumieniem jest pisanie z wielkiej litery My, czy Nas (a to również zaimki osobowe w pierwszej osobie). To jest po prostu błąd.

pozdrawiam starogwardzistów:)

T2
Posty: 47
Rejestracja: 03.03.2007, 14:26

Re: Stare Zgody ...

Post autor: T2 » 23.09.2012, 14:15

No to wyjaśnione. Ruch kibicowski, o którym mówisz powstał grubo przed wojną, a Wy dotarliście do lat 50., czy 60. w swojej historii. I dobrze. Natomiast ruch bliższy temu, co mamy dziś, z zasadami, elementami identyfikującymi kibiców drużyny to lata 70. Ewolucja jest inną kwestią, bo choć oczywista na przestrzeni dekad 70/80/90 i dalej, to pewne zasady są niezmienne. Wcześniej jednak tych zasad nie było, bo nie było tak zintegrowanych grup, które miałyby wpływ na to co się dzieje na stadionie.

Co do zaimków - wskaż Źródło. Tu masz pierwszy z brzegu link na potwierdzenie tego co pisałem. Tylko grzecznościowe formyu i podrec zniki savoir vivre, czyli dobrego wychowania. Ale nie reguły języka!

[link]

pozdrawiam

A.M.D.G.
Posty: 215
Rejestracja: 30.07.2011, 23:02

Re: Stare Zgody ...

Post autor: A.M.D.G. » 23.09.2012, 23:30

Dyskusja jest ciekawa bo to kawałek historii i fajnie wiedzieć, gdzie i kiedy ktoś pojechał, ale to niewiele ma wspólnego z ruchem kibicowskim, bo według takich kryteriów to zaczął się on na początku XXwieku, kiedy to mieszkańcy Krakowa, [link] czy Rzeszowa pojechali sobie do innego miasta obejrzeć swoich grajków.
Umówmy się, ruch kibicowski to jest grupka ludzi którzy na swoim bądź obcym stadionie zebrała sie w kupę i cos tam krzyczała. Wszystko inne dotyczy oglądaczów meczu, a nie kibiców.
ROBOTNICZE TOWARZYSTWO SPORTOWE

sadeczanin22
Posty: 25
Rejestracja: 03.10.2012, 19:09

Re: Stare Zgody ...

Post autor: sadeczanin22 » 03.10.2012, 20:16

A nie przypadkiem Sandecja - Cracovia?

Blizniak3
Posty: 61
Rejestracja: 17.09.2012, 20:47

Re: Stare Zgody ...

Post autor: Blizniak3 » 03.10.2012, 21:02

Wisła - Arka pamięta ktoś ?

PolskaPonadWszystko
Posty: 50
Rejestracja: 30.09.2009, 22:27

Re: Stare Zgody ...

Post autor: PolskaPonadWszystko » 03.10.2012, 22:41

Jakie były stare zgody Górala Żywiec i Ruchu Radzionków?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: hanysek6448, Łukasz1920, mejslodz, milek1908, pongo2, RedRum, Sratytaty, SRS, umulung i 547 gości